- ZG izbori
- Izbori za članove predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Izbori za članove predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Lokalni izbori su, u smislu Zakona o lokalnim izborima, izbori za članove predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, izbori općinskih načelnika, gradonačelnika i župana te njihovih zamjenika i izbori zamjenika općinskih načelnika, gradonačelnika i župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina, odnosno iz reda pripadnika hrvatskog naroda. U Gradu Zagrebu biraju se zastupnici u Gradsku skupštinu Grada Zagreba i gradonačelnik Grada Zagreba te njegovi zamjenici.
Vlada Republike Hrvatske raspisuje lokalne izbore. Redovni lokalni izbori održavaju se treće nedjelje u svibnju svake četvrte godine.
Pravo birati članove predstavničkog tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave imaju državljani Republike Hrvatske s navršenih 18 godina života koji imaju prebivalište na području jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave, u kojoj se provode izbori. Članove predstavničkih tijela jedinica lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave imaju pravo birati i državljani drugih država članica Europske unije, u skladu sa Zakonom o pravu državljana drugih država članica Europske unije u izborima za predstavnička tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Pravo biti biran za člana predstavničkog tijela jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave imaju državljani Republike Hrvatske s navršenih 18 godina života koji na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora imaju prijavljeno prebivalište na području jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave za čije se predstavničko tijelo provode izbori, osim onih kojima je Zakonom o lokalnim izborima zabranjeno da budu kandidirani. Za člana predstavničkog tijela jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave imaju pravo biti birani državljani drugih država članica Europske unije, u skladu sa Zakonom o pravu državljana drugih država članica Europske unije u izborima za predstavnička tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, osim onih kojima je Zakonom o lokalnim izborima zabranjeno da budu kandidirani.
Pravo predlaganja kandidacijskih lista imaju političke stranke registrirane u Republici Hrvatskoj na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora i birači. Dvije ili više političkih stranaka mogu predložiti zajedničku kandidacijsku listu. Kada birači predlažu kandidacijske liste predlaganje je uvjetovano prikupljenim potpisima birača.
Članovi predstavničkih tijela biraju se razmjernim izbornim sustavom, na način da cijelo područje jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave čini jednu izbornu jedinicu.
Način financiranja političkih stranaka, članova predstavničkih tijela jedinica samouprave izabranih s liste grupe birača, neovisnih lista odnosno lista grupe birača i kandidata, stjecanje i trošenje sredstava te nadzor i revizija, propisano je Zakonom o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma (Narodne novine 29/19, 98/19 i 126/21)
Ustavnost i zakonitost izbora nadzire Ustavni sud Republike Hrvatske. Ustavni sud Republike Hrvatske rješava i izborne sporove koji nisu u djelokrugu sudova, odlučujući u povodu žalbe na rješenje nadležnog izbornog povjerenstva.